The New Southern California Basketball Server--SoCalHoops.com
SoCal High School & Prep Report

Pump 'N Run Easter Tournament Schedules
And Some Additional Info--(April 1,1998)

The Pump 'N Run Easter Tournament gets started on Friday, April 3 at Cal State Dominguez Hills, and continues Saturday, April 4, and Sunday April 5. There will be three games running at all times during the first two days (Friday and Saturday), and on Sunday morning; the Championship game will be held at 5:45 p.m. on Sunday on Court 2. Here's what you're likely to see when you get there:

Friday, April 3, 1998

Game No. Time Court Teams
1 12:30 p.m. 1 NC Gridley Dogs v. Central Cal Sports Express
2 12:30 p.m. 3 Franklin Covey Express v. Triple Threat (Exhibition Only)
3 12:30 p.m 2 Team Kansas Red v. Utah Royals
4 1:45 p.m. 1 KYBA v. Ballers for Christ
5 1:45 p.m 2 Friends of Hoop I v. Gorman Big Dogs
6 1:45 p.m 3 Team Kansas Black v. Texas
7 3:00 p.m. 2 WA State Altoids v. Houston Wildcats
8 3:00 p.m 1 Oxnard/Ventura Heat v. DC Select
9 3:00 p.m 3 CATZZ v. Houston Gold
10 4:15 p.m. 3 QBL v. Franklin Covey Express
11 4:15 p.m. 1 Friends of Hoop II v. Top Prospects
12 4:15 p.m. 2 Arizona Heat Black v. Irvine Warriors
13 5:30 p.m. 2 Friends of Hoop III v. BWBA I
14 5:30 p.m. 1 IEBP II v. Pump 'N Run II
15 5:30 p.m. 3 IEBP I v. Arizona Heat White
16 6:45 p.m. 1 Pump 'N Run I v. Inflight Rockets
17 6:45 p.m. 3 LA Rockfish v. DC Assault
18 6:45 p.m. 2 Winners of Games 1 and 2 (Triple Threat)
19 8:00 p.m. 1 Winners Games 3 and 4
20 8:00 p.m. 2 Winners Games 5 and 6
21 8:00 p.m. 3 Winners Games 7 and 8
22 9:15 p.m. 1 Winners Games 9 and 10
23 9:15 p.m. 2 Northern Nevada All Stars v. Team Utah
24 9:15 p.m. 3 Inflight Elite v. Oakland Slam-N-Jam

Here's some limited information on some of these teams:

The BWBA teams are coached by Bob Gottlieb. Word is that they will include Jimmy Miggins of Riverside Arlington, and Ed Estevan of Palisades (one of the many Ed Estevans-- like the George Foreman family, he's got three or four brothers, all named Ed Estevan).

The Pump 'N Run teams feature that play everywhere guy Gilbert Arenas from Grant (who is playing in more leagues and on more teams than you can imagine now), Glen McGowan of Venice , Aerick Sanders, Earl Lewis, Doyle Cole, and they are coached by, we believe, Dave Goosen.

The IEBP teams, are coached by Keith Howard, and will include JaQuay Carlisle, Trenell Eddings, Brandon Martin, and David Joiner.

Oakland Slam 'N Jam will include (we believe) Justin Davis, Blandon Ferguson and Jovan Harris.

Rockfish will supposedly feature Brian Wethers, ShanTay Legans (who won't be attending UCSB because he's just a junior (we look for him at a prep school or to go to the NBA :-), Rafael Berumen of Simi Valley, Dalron Johnson of Verbum Dei, and Eric Seiss, and if this team's got nothing else, it will have some height.

Top Prospects is Dartagon Stamps' outfit (man, he looks an awful lot like Byron Scott) and will feature Fairfax' Joe Shipp, LA High's Leroy Dawson, Westchester's Lou Wright, Crenshaw's EJ Harris, Fairfax' Jason Morrisette and others.

We're also told that DC Assault will feature future NBA stars Keith Bogans and Dermarr Johnson both of DeMatha High fame, both of whom are just juniors this season, but who are both well worth the trip to Dominguez hills this weekend.

We're supposed to be getting the full rosters, although Phil Bryant is a bit reluctant to fax them ahead of time, because they're really voluminous, but we'll keep trying to convince him to send them (hint hint).

Saturday, April 4, 1998

Game No. Time Court Teams
25 9:00 a.m. 2 Losers of Games 1 and 2 (North County Spartans)
26 9:00 a.m. 3 Losers of Games 3 and 4
27 9:00 a.m. 1 Losers of Games 5 and 6
28 10:15 a.m. 2 Houston Select v. BWBA II
29 10:15 a.m. 1 Streetwise v. Carson Basketball Club
30 10:15 a.m. 3 Pac West v. Hilltoppers
31 11:30 a.m. 1 Winners of Games 11 and 15
32 11:30 a.m. 2 Winners of Games 13 and 14
33 11:30 a.m. 3 Winners of Games 12 and 16
34 12:45 p.m. 3 Losers of Games 7 and 8
35 12:45 p.m. 2 Losers of Games 9 and 10
36 12:45 p.m. 1 Losers of Games 11 and 15
37 2:00 p.m. 2 West Valley BBC v. Texas Blue Chip I
38 2:00 p.m. 1 Tiger BB/Hollister v. Texas Blue Chip II
39 2:00 p.m. 3 Losers of Games 13 and 14
40 3:15 p.m. 3 Losers of Games 12 and 16
41 3:15 p.m. 1 Winners Games 25 and 26
42 3:15 p.m. 2 Winners Games 18 and 19
43 4:30 p.m. 1 Winners Games 20 and 21
44 4:30 p.m. 2 Winners Games 22 and 31
45 4:30 p.m. 3 Winners Games 23 and 37
46 5:45 p.m. 1 Winners Games 24 and 28
47 5:45 p.m. 3 Winners Gmaes 17 and 29
48 5:45 p.m. 2 Winners Games 30 and 38
49 7:00 p.m. 2 Winners Games 32 and 33
50 7:00 p.m. 1 Winners games 27 and 34
51 7:00 p.m. 3 Winners games 35 and 36
52 8:15 p.m. 2 Losers Games 30 and 38
53 8:15 p.m. 3 Losers Games 23 and 37
54 8:15 p.m. 1 Losers Games 24 and 28
55 9:30 p.m. 2 Winners Games 45 and 46
56 9:30 p.m. 1 Winners Games 39 and 40
57 9:30 p.m. 3 Losers Games 17 and 29

Sunday, April 5, 1998

Game No. Time Court Teams
58 9:00 a.m. 2 Winners Games 47 and 48
59 9:00 a.m 3 Losers Games 27 and 34
60 9:00 a.m 1 Losers Games 35 and 36
62 10:15 a.m. 1 Winners Games 42 and 43
63 10:15 a.m. 2 Winners Games 44 and 49
63 10:15 a.m. 3 Losers Games 25 and 26
64 3:30 a.m. 2 Winners Games 41 amd 50
65 11:3301 1a.m. 1 Winners Games 51 and 56
66 11:30 a.m. 3 Winners Games 53 and 54
67 12:45 p.m. 2 Winners Games 52 and 57
68 12:45 p.m. 3 Losers Games 18 and 19
69 12:45 p.m. 1 Losers Games 20 and 21
70 2:00 p.m. 1 Losers Games 39 and 40
71 2:00 p.m. 3 Losers Games 53 and 54
72 2:00 p.m. 2 Losers Games 22 and 31
73 3:15 p.m. 2 Winners Games 61 and 62
74 3:15 p.m. 1 Winners Games 55 and 58
75 3:15 p.m. 3 Winners Games 64 and 65
76 4:30 p.m. 2 Winners Games 66 and 67
77 4:30 p.m. 1 Losers Games 52 and 57
78 4:30 p.m. 3 Losers Games 32 and 33
79 5:45 p.m. 1 Losers Games 45 and 46
80 5:45 p.m. 3 Losers Games 47 and 48

CHAMPIONSHIP GAME:

Game 81----- 5:45 p.m.--- Court 2-----Winners of Games 73 and 74

CONSOLATION CHAMPIONSHIP

Game 82-----7:30 p.m. ---Court 2-----Winners of Games 75 and 76

3rd PLACE GAME--CHAMPIONSHIP BRACKET

Game 83-----7:00 p.m.----Court 1-----Losers of Games 73 and 74

5th PLACE GAME--CHAMPIONSHIP BRACKET

Game 84----7:00 p.m. ----Court 3-----Losers of Games 61 and 62

If you're coming from the South, take the Harbor Freeway (the 110) North, and get off at Figueroa. Go North to Victoria Street, and go right (east); continue to Avalon, and make another right, and continue down to University; turn into the school and park behind the south side of the gym. From the North, take the 190th street exit off the 110 Fwy, and make a left (the school is to the east). Continue to Avalon and either continue straight (to park in the North Campus lots--in which case you'll have a nice walk through the campus to the gym) or turn right and follow the directions above.

If you're coming up the 405 from the south, get off at Figueroa, and make a right, to Victoria, and then follow the above directions. From the North/West on the 405, get off at 190th street and follow the 110 "from the North" directions.

And in case any of that was unclear, here's a map (courtesy of MapQuest and Infoseek) with some of the larger dimensions, so you can see where you're going:

See you there.

The Swish Award
Copyright SoCalHoops 1998
All rights reserved
Questions? Comments? Need Information?
Contact:
jegesq@SoCalHoops.com