The New Southern California Basketball Server--SoCalHoops.com
SoCalHoops High School News

San Diego Nike National Prep Classic:
"National" Division Bracket & Schedule--(Dec. 25, 1998)

There are six brackets for the San Diego Nike National Prep Classic.  If you're trying to follow the progress of just a single team (e.g., you are a player, parent or just a fan of one team in particular) then you must know which bracket your team is in, because there are six brackets (5 for boys' teams and one for girls, not to mention some JC college games which are unbracketed).  Because the various brackets don't compete against one another, you'll need to separate the brackets discretely in order to determine your team's progress (or lack thereof). 

So we've tried to take the work out of it for you all and provided not only the brackets graphically, but also a schedule for each of the brackets.

There are two "best" divisions, the "National" Division and the "American" Divisions.  This is the National Division bracket and schedule  There are also brackets for the Governor's Cup "Pearl", "Diamond", and the Mayor's Cup "Ruby" and "Emerald" Divisions.  Remember, the tournament runs from Saturday December 26, through Wednesday (New Year's Eve), December 31, 1998, and the games will be held at 5 different locations, with the brackets playing games all over the place.  

The teams participating in this division are:

Christian Brothers (New Jersey), LA Manual Arts, University of San Diego High School, Simi Valley, Jesuit (Carmichael, CA), Glendora, Rancho Buena Vista, St. Dominics (Oyster Bay, NY), LA Crenshaw, Holmdel (NJ),  Robeson (Brooklyn, NY), Santa Monica Crossroads, Villa Park, and St. Anthony (Jersey City, NJ).

Here's the National Division Bracket, and the National Division Schedule.  Please Note: We've already posted up a Composite Schedule for all the Saturday Games.  This one is just for the "National" Division.  We'll be posting the others up separately as well.

National Division Bracket:  

Christian
Brothers
Loser N1       <     N1 >   Winner N1
| Manual Arts |
Winner N9  < |N9 N13| > Winner N13
| | U. S.D.H.S. | |
| |Loser N2      < N2 > Winner N2| |
| Simi Valley |
Winner N19      < |N19 N21| >          Winner N 21
| | Jesuit (Sac) | |
| |  Loser N3     < N3 >   Winner N3 | |
| | | Glendora | | |
| |Winner N10 < |N10 N14| >Winner N14| |
| | Rancho B.V. | |
|N28 |Loser N4     < N4 > Winner N4| N31|
|"National" Loser N19| St. Dominics Loser N21 | "National" |
|<Consolation N27> Consolation 3rd Place <N31                     Champion>|
|Champion Loser N20| Crenshaw |Loser N22| Winner N31|
|Winner N28 BYE                < N5 > Crenshaw |
| | BYE | |
| Winner N9   < |N11 N15| >  Winner N15 |
| | | BYE | | |
| | |BYE               < N6 >    Holmdel| | |
| | Holmdel | |
Winner N20     < |N20 N22| >         Winner N 22|
| Robeson |
|  Loser N7      < N7 >   Winner N7 |
| | Crossroads | |
|Winner N12< |N12 N16| > Winner N16|
| Villa Park |
|Loser N8      < N8 > Winner N8|
St. Anthony
Loser N9
 Loser N17    < N17 >   Winner N77
| Loser N10 |
|Winner N12< |N25 N26| > Winner N26|
15th Place | Loser N11 | 13th Place
|Loser N18    < N18 > Winner N18|
Loser N12
Loser N13
 Loser N21     < N21 >   Winner N21
| Loser N14 |
|Winner N29< |N29 N30| > Winner N30|
7th Place | Loser N15 | 5th Place
|Loser N22     < N22 > Winner N22|
Loser N16

Here's the National Division Schedule of Games:

We really had trouble figuring out the bracketing for this tournament, but hopefully doing it with the games in order will help.   In addition to the hole created by the absence of teams for games  N5 and N6, you may also notice that there is no game scheduled for N21 and N22 which features the losers of games N13 & N14. We suspect that the numbering for the brackets got mixed up and that the games scheduled as N21 and N22 should really be numbered N23 & N24 (because that's the way they are in the American Division).  But we're just going with the schedules that we were given by the organizers of the event.  If they're wrong don't blame us.

One other curious note about the scheduling:  The winners and losers of game N3 between Jesuit and Glendora play on Saturday night but then don't play again until Tuesday, with the losers playing at 3:00 p.m., and the winners not playing again for what really amounts to three days (Sunday through Tuesday).  There are some other little oddities, not to mention the fact that unless two other teams are found to replace San Diego Horizon and St. Augustine from Louisiana, there will be a big hole in the tournament, such that one of the losers of Games N1, N2, N3 or N4 will automatically wind up in the 11th place game without an opponent, because the "winner" of game 20 simply bypasses the 11th place game to advance directly to the consolation championship.   Go figure.  Anyway, here's the schedule for the "National Division" only:

Game Day Time Opponents Location
N1 Sat. 7:30 p.m. Christian Brothers v. Manual Arts Torrey Pines HS
N2 Sat. 7:00 p.m. University of San Diego v. Simi Valley Cox Arena
N3 Sat. 8:30 p.m. Glendora v. Jesuit Cox Arena
N4 Mon. 4:30 p.m. Rancho B.V. v. St. Dominic Torrey Pines HS
N5 Bye Bye Crenshaw v. Bye ---------------
N6 Bye Bye Holmdel v. Bye ---------------
N7 Sat. 9:00 p.m. Robeson v. Crossroads La Costa Canyon HS
N8 Sat. 9:00 p.m. Villa Park v. St. Anthony's Torrey Pines HS
N9 Mon. 1:30 p.m. Loser N 1 v. Loser N2 Torrey Pines HS
N10 Tues. 3:00 p.m. Loser N3 v. Loser N4 Torrey Pines HS
N11 Mon. 3:00 p.m. Bye (Losers N5 & N6) (TBA) Torrey Pines HS
N12 Mon. 6:00 p.m. Loser N7 v. Loser N8 RBV HS
N13 Mon 6:00 p.m. Winner N1 v. Winner N2 Torrey Pines HS
N14 Tues. 9:00 p.m. Winner N3 v. Winner N4 Torrey Pines HS
N15 Mon. 7:30 p.m. Crenshaw v. Holmdel Torrey Pines HS
N16 Mon. 9:00 p.m. Winner N7 v. Winner N8 Torrey Pines HS
N17 Wed. 4:30 p.m. Loser N9 v. Loser N10 San Dieguito Acad.
N18 Wed. 6:00 p.m. Loser N11 v. Loser N12 San Dieguito Acad.
N19 Wed. 7:30 p.m. Winner N9 v. Winner N10 San Dieguito Acad.
N20 Wed. 9:30 p.m. Winner N12 BYE (TBA) San Dieguito Acad.
N21 Wed. 7:30 p.m. Winner N13 v. Winner N16
National Championship Semifinal
Cox Arena
N22 Wed. 9:00 p.m. Winner N15 v. Winner N16
National Championship Semifinal
Cox Arena
N25 Thurs. 9:00 a.m. Loser N17 v. Loser N18
15th & 16th Place Game
San Dieguito Acad.
N26 Thurs. 10:30 a.m.  Winner N17 v. Winner N18
13th & 14th Place Game
San Dieguito Acad.
N 27 Thurs. 12:00 p.m. Loser N19 v. Bye (TBA)
11th & 12th Place Game
San Dieguito Acad.
N28 Thurs. 10:30 a.m. Winner N19 v. Winner N20
Consolation Championship
9th & 10th Place
Cox Arena
N29 Thurs. 10:30 a.m. Loser N21 v. Loser N22
7th & 8th Place Game
Torrey Pines HS
N30 Thurs. 3:00 p.m. Winner N21 v. Winner N22
5th & 6th Place Game
Torrey Pines HS
N31 Thurs. 1:30 p.m. Loser N21 v. Loser N 22
National 3rd & 4th Place Game
Cox Arena
N32 Thurs. 4:30 p.m. Winner N21 v. Winner N22
National Championship & 2d Place Game
Cox Arena

 

The Swish Award
Copyright 1998 All rights reserved
Questions? Comments? Need Information?
Contact: jegesq@SoCalHoops.com