The New Southern California Basketball Server--SoCalHoops.com
SoCalHoops High School News

San Diego Nike National Prep Classic:
"American" Division Bracket & Schedule--(Dec. 25, 1998)

There are six brackets for the San Diego Nike National Prep Classic.  If you're trying to follow the progress of just a single team (e.g., you are a player, parent or just a fan of one team in particular) then you must know which bracket your team is in, because there are six brackets (5 for boys' teams and one for girls, not to mention some JC college games which are unbracketed).  Because the various brackets don't compete against one another, you'll need to separate the brackets discretely in order to determine your team's progress (or lack thereof). 

So we've tried to take the work out of it for you all and provided not only the brackets graphically, but also a schedule for each of the brackets.

There are two "best" divisions, the "National" Division and the "American" Divisions.  This is the American Division bracket and schedule  There are also brackets for the Governor's Cup "Pearl", "Diamond", and the Mayor's Cup "Ruby" and "Emerald" Divisions.  Remember, the tournament runs from Saturday December 26, through Wednesday (New Year's Eve), December 31, 1998, and the games will be held at 5 different locations, with the brackets playing games all over the place.  

The teams participating in this bracket are:

LA Fairfax,  The Bishop's School La Jolla, Ocean View, Charlotte Christian, Oceanside, Eisenhower, Roosevelt (Washington), LA Fremont, La Costa Canyon, J.W. North, Capistrano Valley, Bishop O'Dowd, St. Augustine (San Diego), Oakland Fremont, Juanita (Washington) and Inglewood.

Here's the American Division Bracket, and the American Division Schedule.  Please Note: We've already posted up a Composite Schedule for all the Saturday Games.  This one is just for the "American" Division.  We'll be posting the others up separately as well.

American Division Bracket:  

Fairfax
Loser A1       <     A1 >   Winner A1
| Bishops |
Winner A9  < |A9 A13| > Winner A13
| | Ocean View | |
| |Loser A2      < A2 > Winner A2| |  
| Charlotte Christian |
Winner A19      < |A19 A23| >          Winner A 23
| | Oceanside | |
| |  Loser A3     < A3 >   Winner A3 | |
| | | Eisenhower | | |
| |Winner A10 < |A10 A14| >Winner A14| |
| | Roosevelt (WA) | |
|A28 |Loser A4     < A4 > Winner A4| A32|
|"National" Loser A19| LA Fremont Loser A23 | "National" |
|<Consolation A27> Consolation 3rd Place <A31                     Champion>|
|Champion Loser N20| La Costa Canyon |Loser A24| Winner A31|
|Winner A28 Loser A5     < A5 > Crenshaw |
| | J.W. North | |
| Winner A9   < |A11 A15| >  Winner A15 |
| | | Capistrano Valley | | |
| | |Loser A6     < A6 >    Holmdel| | |
| | Bishop O'Dowd | |
Winner A20     < |A20 A24| >         Winner A 24|
| St. Augustine (CA) |
|  Loser A7      < A7 >   Winner A7 |
| | Oakland   Fremont | |
|Winner A12< |A12 A16| > Winner A16|
| Juanita (WA) |
|Loser A8      < A8 > Winner A8|
Inglewood

Loser A9
 Loser A17    < A17 >   Winner A77
| Loser A10 |
|Winner A12< |A25 A26| > Winner A26|
15th Place | Loser A11 | 13th Place
|Loser A18    < A18 > Winner A18|
Loser A12

Loser A13
 Loser A21     < A21 >   Winner A21
| Loser A14 |
|Winner A29< |A29 A30| > Winner A30|
7th Place | Loser A15 | 5th Place
|Loser A22     < A22 > Winner A22|
Loser A16

Here's the American Division Schedule of Games:

We really had trouble figuring out the bracketing for this tournament, but hopefully doing it with the games in numerical order will help you follow the bracketing results.  If not, don't blame us, we didn't devise this crazy schedule. 

Game Day Time Opponents Location
A1 Mon. 9:00 p.m. Fairfax v. Bishop O'Dowd Rancho Bernardo HS
A2 Mon. 12:00 p.m. Ocean View v. Charlotte Christian Torrey Pines HS
A3 Mon. 6:00 p.m. Oceanside v. Eisenhower La Costa Canyon HS
A4 Mon. 9:20 p.m. LA Fremont v. Roosevelt Cox Arena
A5 Mon. 7:30 p.m. La Costa Canyon v. J.W. North La Costa Canyon HS
A6 Sat. 3:00 p.m. Capistrano Valley v. Bishop O'Dowd Torrey Pines HS
A7 Mon. 9:00 p.m. St. Augustine (SD) v. Oakland Fremont La Costa Canyon HS
A8 Mon. 7:50 p.m. Juanita v. Inglewood Cox Arena
A9 Tues. 4:30 p.m. Loser A 1 v. Loser A2 Rancho Bernardo HS
A10 Tues. 6:00 p.m. Loser A3 v. Loser A4 Torrey Pines HS
A11 Tues. 4:30 p.m. Loser A5 V. Loser A6 La Costa Canyon HS
A12 Tues. 6:00 p.m. Loser A7 v. Loser A8 La Costa Canyon HS
A13 Tues. 4:30 p.m. Winner A1 v. Winner A2 Torrey Pines HS
A14 Tues. 6:00 p.m. Winner A3 v. Winner A4 Torrey Pines HS
A15 Tues. 7:30 p.m. Winner A5 v. Winner A6 La Costa Canyon HS
A16 Tues. 4:50 p.m. Winner A7 v. Winner A8 Cox Arena
A17 Wed. 3:00 p.m. Loser A9 v. Loser A10 Rancho Bernardo HS
A18 Wed. 4:30 p.m. Loser A11 v. Loser A12 La Costa Canyon HS
A19 Wed. 4:30 p.m. Winner A9 v. Winner A10 Torrey Pines HS
A20 Wed. 6:00 p.m. Winner A11 v. Winner A12 La Costa Canyon HS
A21 Wed. 6:00 p.m. Loser A13 v. Loser A14 Torrey Pines HS
A22 Wed. 7:30 p.m. Loser A15 v. Loser A16 Torrey Pines HS
A23 Wed. 7:30 p.m. Winner A13 v. Winner A14
American Division Semifinal
La Costa Canyon HS
A24 Wed. 9:00 p.m. Winner A15 v. Winner A16
American Division Semifinal
La Costa Canyon HS
A25 Thurs. 12:00 p.m. Loser A17 v. Loser A18 Rancho Bernardo HS
A26 Thurs. 10:30 a.m. Winner A17 v. Winner A18 Rancho Bernardo HS
A27 Thurs. 1:30 p.m. Loser A19 v. Loser A20
7th & 8th Place Game
Rancho Bernardo HS
A28 Thurs. 9:00 a.m. Winner A19 v. Winner A20
American Consolation Championship
Cox Arena
A29 Thurs. 9:00 a.m. Loser A21 v. Loser A 22 Torrey Pines HS
A30 Thurs. 12:00 p.m. Winner A21 v. Winner A22 Torrey Pines HS
A31 Thurs. 12:00 p.m. Loser A23 v. Loser A24
American 3rd Place Game
Cox Arena
A32 Thurs. 3:00 p.m. Winner A23 v. Winner A24
American Championship Game
Cox Arena

 

The Swish Award
Copyright 1998 All rights reserved
Questions? Comments? Need Information?
Contact: jegesq@SoCalHoops.com